
Провеждат състезания за страстни целувки
Състезания за най-страстна и продължителна целувка традиционно се провеждат в Деня на влюбените по целия свят. Повече от 5000 влюбени двойки се целуваха в продължение на десет секунди едновременно по улиците на столицата на Филипините Манила миналата година за празника на влюбените Свети Валентин. Те поставиха нов световен рекорд по едновременно целуване на публично място, съобщиха организаторите на събитието. За поставянето на необичайния рекорд властите спряха движението по улици, чиято обща дължина е около два километра. 5122 влюбени двойки си разменяха целувки и успяха да надминат рекорда на 4500 чилийци, които го поставиха през 2003 г. в чилийската столица Сантяго. Началото на рекорда с целувките беше дадено от кмет на Манила и неговата съпруга. Целуването завърши с фойерверки.

Шоколадовите сърца се появяват през 1866 г.
Кутия шоколадови бонбони във формата на сърце, завързани с червена панделка, получават на 14 февруари повечето дами. Над 50 млн. шоколадови сърца се подаряват всяка година. Идеята за производството на бонбоните за влюбените е на британска сладкарска компанията. Фирмата пуска през 1866 г. сладките във формата на сърце, които правят бум на пазара, особено около 14 февруари. В Япония традицията повелява в Деня на Свети Валентин дамите да подарят на любимите си кутия бонбони. Ритуалът да се подаряват сладкиши в Деня на влюбените датира доста, преди да се появяват първите бонбони сърца. Сладкишите се смятали за символ на ласките и затова влюбените си ги разменяли на 14 февруари. В някои държави традиционните бонбони са заменени от шоколадови пиленца. Английският поет Джефри Чосър през ХVI век разпространил поверието, че и птиците си избират партньор в деня на Свети Валентин. Всъщност само яребицата, косът и дроздът се чифтосват през февруари.

1 млрд. картички се изпращат на 14 февруари
Картичките, изрисувани със сърца и амурчета, са един от символите, без които Денят на влюбените не минава. Първата истинска картичка е написана през 1415 г. от Орлеанския херцог Шарл. Той бил затворен в Лондонската кула в продължение на 25 години. От килията си той изпращал на съпругата си във Франция любовни поеми и послания. Писането на картички за 14 февруари получава широко разпространение през ХVI век. Анонимните любовни послания пък дават името на картичките, изпращани за Деня на влюбените - валентинки. Тези, които искали да разкрият чувствата си пред любимия, но желаели да запазят своята самоличност в тайна, изпращали послания, подписани: "Твой Валентин (Валентина)." Оттук идва и нарицателното на посланията, изпращани в Деня на влюбените. Днес в целия свят се изпращат около 1 млрд. валентинки, показват проучвания. 85% от картичките се закупуват от момичета и жени. В последните 10 години американците предпочитат да изпращат на половинките си честитки по интернет. Анимирани, пеещи и танцуващи, електронните картички са сред най-големите хитове. Пристигат при получателя си за секунди, а и има невероятно многообразие.

|